UŻYTKOWNICY ON-LINE 

lekkoatletyka_dla_kazdego_logo

ARCHIWUM
Czerwiec 2021
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

goldwell
52. PZLA Mistrzostwa Polski U-18, które w miniony weekend zakończyły się w Radomiu. W klasyfikacji punktowej bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja AZS AWFiS Gdańsk, a w medalowej wyprzedzili ją lekkoatleci ZS KU Politechniki Opolskiej. Pomimo tego, że gdańska reprezentacja zdobyła ich siedem, to o jej 2. miejscu zdecydowała liczba tych z najcenniejszego, złotego kruszcu, których o jeden więcej wywieźli z Radomia lekkoatleci z Opola.

Barw AZS AWFiS bronili uczniowie Zespołu Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku, którzy prawdopodobnie w przyszłości podejmą studia na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu kontynuując sportową karierę.

W klasyfikacji punktowej zawodnicy AZS zgromadzili 115 pkt, zdobywając tym samym pierwsze miejsce. Z kolei w klasyfikacji medalowej klub z Gdańska zajął 2. pozycję z dorobkiem 7 medali (2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe), ustępując klubowi z Opola  tylko o jeden złoty medal. AZS AWFiS Gdańsk, mistrzostwo Polski wywalczył w sztafecie 4×100 mężczyzn z trenerem Maciejem Ratajczakiem oraz w rzucie dyskiem, gdzie zwyciężyła Alicja Galewska (trener: Aleksandra Walczak). Dodajmy, że w tej samej konkurencji srebro wywalczyła Martyna Dobrowolska. Dwa medale zdobyli także tyczkarze – Valentyna Iakovenko (srebro) i Kacper Raczkowski (brąz) – szkoleni przez Edwarda Szymczaka. Srebrny medal zdobyła też sztafeta 4×400 metrów, a w biegu na 3000m na najniższym stopniu podium stanął Maciej Megier trenowany przez Krzysztofa Szałacha.

 – Nie pamiętam tak dobrych wyników gdańskich lekkoatletów w Mistrzostwach Polski do lat 18. Cieszymy się z tak dobrych wyników, które pokazały, że zawodnicy posiadają talent i należy zrobić wszystko, aby w przyszłości przekuć go na medale igrzysk olimpijskich. W tym miejscu trzeba podkreślić rolę szkoleniowców. Widać, że dzięki swojemu doświadczeniu i fachowości, potrafią oni w odpowiedni sposób wykorzystać umiejętności swoich podopiecznych – mówi Marek Fostiak, były reprezentant Polski w lekkiej atletyce, obecny wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jednocześnie Prezes  Pomorskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki  i wykładowca AWFiS w Gdańsku.

Do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy jednak talent zawodników i profesjonalizm trenerów. Potrzebne jest też wsparcie finansowe procesu szkolenia. Nieodzowna jest pomoc władz miasta i samorządu województwa w zabezpieczeniu środków, czy też przy pozyskiwaniu sponsorów, aby można było optymalnie przeprowadzić proces szkolenia młodych zawodników, w pełni wykorzystując ich potencjał w kolejnych latach.

Medaliści Mistrzostw Polski mają dopiero po 16-17 lat, ale prezes Fostiak wierzy, że zdecydowana ich większość zasili szeregi studentów AWFiS, ponieważ taka powinna być naturalna ścieżką rozwoju ich kariery sportowej, związana z edukacją we współpracującym z Uczelnią Zespołem Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego.

 – Jedną z idei nowego rektora naszej uczelni jest uczynienie z gdańskiej akademii, ogólnopolskiego centrum sportów akademickich. Jego działania mają się też skupić na pomocy studentom, którzy będą trenowali w AZS AWFiS – dodaje Marek Fostiak.

 – Nie jestem rodowitym gdańszczaninem, ale doskonale wiem, że stolica Pomorza ma bardzo bogate tradycje w sporcie akademickim. Nasza uczelnia należy do najlepszych w kraju. Nie możemy odwracać się od sportu. Mam nadzieję, że o naszych studentach będzie szczególnie głośno na najważniejszych światowych imprezach sportowych. W miarę naszych możliwości uczynimy wszystko, aby im w tym pomóc – podkreśla prof. Paweł Cięszczyk, rektor AWFiS.

źródło: portalpomorza.pl